BAIMĖ SKRYDŽIUI IR PASIRŪPINIMAS SAVIMI
Mes visos jaučiame ir turime savas baimes.
Baimę suklysti, scenos baimę, vandens baimę ar baimę skrydžiams… Tu esi ne viena.
Aš noriu su tavimi pasidalinti savo kelione apie savas baimes, mano išmoktas pamokas, kurios tikiu gali padėti ir tau.
Vieną šviesų vasaros rytą Pervalkoje atostogaujant su vaikais nuėjome kartu su šeimyna prie Baltijos jūros. Diena buvo graži, dangus be debesėlio, jūra rami su švelniomis bangomis prie kranto. Mano vyras džiaugsmingai su vaikais nubėgo link jūros pasiplaukioti, o aš likau prie kranto jų stebėti. Jie dūko, maudėsi vis toliau ir toliau toldami nuo kranto. Aš viduje jaučiau kaip vis smarkiau ir greičiau mano krūtinėje plaka širdis ir aš jaučiu stiprų nerimą – tuoj ateis banga ir Izabelė paners ir paskęs. Dar žingsnis į priekį ir Dovydą nuneš banga. Kaip dabar matau save iš šalies – panikuojančią, šaukiančią, bejėgišką, nepasitikinčią…
Tą akimirką pagavau save ir supratau, kad išorinės audros nėra. Aplink viskas ramu.
Manyje yra mano vidinė audra. Manyje yra stipri baimė.
Aš bijau, nes aš nemoku plaukti, aš kažkada vaikystėje skendau Baltijos jūroje, kitą sykį ežere. Aš savo galvoje susikūriau istoriją kad aš vienintelė pasaulyje nemoka plaukti. Tai esu aš kuri bijo, tai aš esu, kuri kuria savo galvoje grėsmingas istorijas. Grįžus po kelionės pirmą darbą kurį padariau, užsirašiau į suaugusiųjų plaukimo pamokas ir pradėjau 35 metų mokytis plaukti. Išmokusi plaukti ir įveikusi baimę vandeniui pradėjau savyje atrasti dar daugiau baimių ir norą jas įveikti. Vandens baimės įveikimas buvo kaip raktas ir tikėjimas, jog galiu pati sau padėti.
Mano dar viena iš baimių yra skristi lėktuvu
Nors keliaujame su šeima gana dažnai ir man be galo patinka keliauti, tačiau tas etapas kada žinau, kad keliausime su lėktuvu man būdavo emociškai labiausiai varginantis ir sekinantis. Kiekvienas skydis man būdavo kančia – panikos atakos, stiprus nerimas, išdžiuvusi burna, pykinimas…
Baimė – nemaloni emocija ar mintis, kurią jaučiate, kai išsigąstate ar nerimaujate dėl ko nors pavojingo, skausmingo ar blogo, kas vyksta ar gali įvykti. Baimė nuo nerimo skiriasi tuo, kad baimė laikoma trumpalaike reakcija į esamą, aiškiai identifikuojamą grėsmę, o baimė yra į ateitį orientuota ilgalaikė reakcija, nukreipta į išsklaidytą grėsmę. Kai kurie teoretikai šį skirtumą apibūdina tiksliau, teigdami, kad baimė jaučiama vengiant arba išvengiant nemalonaus dirgiklio, o nerimas – patekus į potencialiai pavojingą situaciją. Tačiau, kad ir kokie būtų tikslūs jų reikšmių skirtumai, bendrinėje kalboje šie terminai dažnai vartojami pakaitomis.
Susidraugauki su savo baime
Nerimavimas – tai ne kūno patirtis. Jis nukelia tave toli nuo vietos, kurioje esi, dažnai į niūrią ateities versiją, kuri galbūt niekada neišsipildys. Baimė sudrasko dabarties akimirką į mažus gabalėlius, o realybė, smarkiai suskaldyta, nebeatrodo kaip vientisas paveikslas. Kad vėl suklijuotum sveiko proto gabalėlius, turite suvaldyti savo emocinę sumaištį.
Baimė ir nerimas – ne juokai. Jei jauti, kad tavo širdis darosi vis sunkesnė, o psichinis diskomfortas gali peraugti į fobiją ar sutrikimą, paskirki susitikimą su kvalifikuotu specialistu.
Geriausia prevencija yra sąmoningumas. Stebėki, kas tave jaudina, kas verčia tavo širdį plakti, kas kelia nerimą. Užsirašyki viską, kas, kaip manai, trikdo tavo vidinę ramybę. Nustatydama savo trigerius, pasuksi sveikimo keliu.
Nors racionaliai suvokiau, jog lėktuvai yra saugiausia keliavimo forma, mano mintys ir nerimas buvo didesni už mane. Tuo metu sau padėdavau tik keliais būdais – skrydžio metu gerdavau alkoholį, tuomet šiek tiek nurimdavau, bet vėliau būdavo dar blogiau, nes nerimas nesumažėdavo, bet atvirkščiai padidėdavo arba nesustodama plepėdavau su stuardesėmis arba šalia esančiu pakeleiviu. Tačiau juk ne visada savo skrydžiuose sutikdavau stuardesių norinčių su manimi bendrauti ir ne visada keliaudavau su pakeleiviu…
Vieną skrydžio kelionę skridau viena ir atsisėdau šalia moters.
Kada pradėjo vis labiau stiprėti turbulencija atsisukau į šalia esančią moterį, man nieko sakyti nereikėjo, nes ji iš mano išgąsčio kupinų akių suprato, kad esu didelėje panikoje. Ji lėtai ir ramiai su lengva šypsena veide prabilo – jūs tikriausiai labai daug dalykų norite kontroliuoti savo gyvenime, tiesa? Man taip pat buvo. Paleiskite.
Man jos žodžiai labai įstrigo ir aš pagaliau pradėjau ieškoti savo baimės šaknų. Baimė skristi lėktuvu man kelė nerimą keliančių lėktuvo garsų, turbulencijos, įsivaizdavimo, kad mirsiu ir … dalykų kurių aš negaliu kontroliuoti.
Mano 17 pamokų susidraugaujant su skrydžio baime
1. Atraski savo baimės šaknis
Svarbu išanalizuoti savo nerimą prieš bandant jį įveikti. Juk logiškai suvoki ir žinai, jog skrydis yra saugi gal net saugiausia keliavimo forma, tačiau problema yra, jog tavo kūnas suformavo atsako modelį, pagal kurį lėktuvai asocijuojasi su nerimu. Dažniausios su skrydžiais susijusios baimės yra, be kita ko, mirties, mažų erdvių (klaustrofobija). Kai išsiaiškinsi, kas tau sukelia nerimą dėl skrydžio, galėsi sutelkti dėmesį į konkretaus savo baimės įveikimą planą.
2. Demistifikuoki turbulenciją
Turbulencija – tai ne kas kita, kaip keistos vėjo srovės, dėl kurių lėktuvai šiek tiek svyruoja, visai kitaip nei važiuojant nelygiu keliu ar plaukiant drumzlina jūra. Bet rimtai, jaudintis nereikia – lėktuvai yra specialiai sukurti taip, kad būtų galima susidoroti su turbulencija ir ją sumažinti iki minimumo. Kai pažvelgusi pro langą pamatysi, kad lėktuvui patiriant turbulenciją sparnas siūbuoja aukštyn žemyn, nebijoki, kad lėktuvas tuoj subyrės taip man pasakojo Airbaltic kapitonas Marius. Vietoj to, padėkoki, nes tie besilankstantys sparnai yra tarsi amortizatoriai, kurie padeda sušvelninti nelygų važiavimą purvinu kaimo keliu. Be to, šiais laikais technologijos naudojamos turbulencijos vietoms nuspėti, kad pilotai galėtų jų išvengti ir užtikrinti kuo sklandesnį skrydį.
3. Sužinoki apie įmontuotas saugos funkcijas
Lėktuvai yra mistiškos, nors ir įprastos mašinos. Jie skleidžia keistus garsus ir suteikia nepakartojamų pojūčių. Jie sudėtingi. Ir jie veikia sistemoje, turinčioje nedaug atitikmenų su tuo, ką žmonės žino ir supranta. Lėktuvai suprojektuoti taip, kad atlaikytų avarines situacijas. Pasirengimas yra svarbiausia bet kokios avarinės situacijos atveju, o žinojimas, kad esi pasirengusi susidoroti su įvairiais scenarijais, gali padėti sumažinti bet kokį nerimą. Taip pat naudinga pasidomėti apie oro cirkuliaciją lėktuvuose, kad sumažintum baimę, jog skrydžio metu užsikrėsi pvz užkrečiamąja liga.
Tarptautinės oro transporto asociacijos (IATA) interneto svetainėje rašoma, kad į lėktuvą nuolat pumpuojamas šviežias oras – salono oras atnaujinamas kas dvi-tris minutes, o perdirbtas oras praleidžiamas pro HEPA filtrus, kurie pašalina 99,9 proc. priemaišų, įskaitant bakterijas ir virusus. Be to, kaip teigiama Federalinės aviacijos administracijos interneto svetainėje, oras lėktuvo salone paprastai teka nuo lubų iki grindų, o ne iš priekio į galą, todėl teršalai paprastai nesisuka aplinkui.
4. Išnagrinėki lėktuvų katastrofų istoriją
Galbūt tai skamba nelogiškai, tačiau, turėdama žinių apie praeities aviacijos incidentus, skrydžio metu galite jaustis ramiau. Pamėginki pažiūrėti tokią laidą kaip „Mayday“ (dar žinoma kaip „Air Disasters“), kurioje žiūrovai supažindinami su lėktuvų katastrofomis – joje sužinosi, kas nutiko, kodėl nutiko ir kaip pasikeitė pramonė, kad toks incidentas nepasikartotų. Taip pat gali žiūrėti vaizdo įrašus apie visus bandymus, kuriuos lėktuvai turi atlikti prieš juos patvirtinant skrydžiui, pradedant streso testais, kurie parodo, kiek gali sulinkti sparnai, ir baigiant ekstremaliais skrydžio bandymais, kurie išplečia lėktuvo galimybių ribas. Lėktuvai tikrai labai sunkūs.
5. Pasikalbėki su skrydžio palydovais
Skrydžio palydovai visada pasiruošę tau padėti.
Jie yra apmokyti, kaip elgtis alpstant, hiperventiliacijos atveju ir esant įvairiems sveikatos sutrikimams, kurie gali įvykti lėktuve. Jie taip pat yra skrydžių saugos ekspertai. Oro linijų bendrovės reikalauja, kad skrydžių palydovai kartą per metus dalyvautų asmeniniuose mokymuose (juos papildo reguliarūs mokymai internetu), kad būtų užtikrinta, jog jie yra susipažinę su skubios pagalbos procedūromis.
6. Išbandyki skraidymo pamoką
Pašalinki paslaptį ir išbandyki skraidymo pamokoje – simuliatoriumi. Tokiu būdu, kai kitą kartą skrisi kaip keleivė, daug geriau suprasi, kaip veikia lėktuvas ir ką reiškia kiekvienas garsas lėktuve.
7. Išsirinki tokią vietą lėktuve, kuri padėtų tau išvengti dirgiklių
Ką tu gali kontroliuoti skrydžio metu, yra tavo vietos pasirinkimas. Lėktuvo priekyje visada yra ramiau ir mažiau “krato”. Kada nustatysi savo baimės priežastį, pasirinki tokią vietą, kuri padėtų tau sumažinti baimę sukeliančių veiksnių poveikį. Galbūt net verta išleisti papildomai. Jei bijai aukščio, sėdėki toliau nuo langų. Ir atvirkščiai, jei žinojimas, kas vyksta lauke, padeda nusiraminti, sėski į vietą prie lango. Sėdynės prie praėjimo gali būti naudinga toms, kurios jaučia klaustrofobiją ar nerimą ir kurios nori judėti.
8. Prieš išvykdama iš namų įsivaizduoki savo kelionę
Mintyse įsivaizduodama kelionės lėktuvu veiksmus ir sudarydama planą taip pat gali sumažinti savo baimę. Aš visada mintyse pereinu išvykimo iš namų, kelionės į oro uostą etapus, įsivaizduoju, kaip laukiu skrydžio, kaip jį pasitinku ir kaip iš tikrųjų galiu mėgautis skrydžiu. Mintyse įsivaizduoju kokiais rūbais būsiu, kokie rūbai man bus patogūs ir komfortiški. Įsivaizduoju kokią knygą norėsiu skaityti, ar rašyti savo dienoraštį, o galbūt klausyti potcastą? Visas šis įsivaizdavimo procesas man teikia malonumą, lengvumą ir svarbiausia saugumą.
9. Prieš kelionę MANO RAMYBĖS KIT
- Skrydžio dieną nevartoju kavos ir alkoholio, nes žinau, kad jie mane stipriai stimuliuos.
- Skrydžio dieną pasirūpinu, kad kelionėje turėčiau vandens gertuvę.
- Visada susiplanuoju ką veiksiu skrydžio metu – iš vakaro pasikraunu ausines, išsirenku knygą ar potcastą, įsimetu savo užrašų knygutę rašymui.
- Rankinėjė turiu akmenukus, kurie mane ramina https://www.sloww.lt/focus-ritualinis-rinkinys-demesiui
- Rankinėje turiu calm rankų balzamą, kuris man primena šviesius prisiminimus https://www.sloww.lt/raminantis-odos-balzamas-mauli-sleep-dharma-calm-balm-20-g
- Rankinėje turiu akių raištį, jeigu noriu nusnausti https://www.sloww.lt/sildanti-ir-saldanti-akiu-kauke
10. Raski TAU tinkamą ir veiksmingą dėmesio atitraukimo būdą
Kelionių rašytoja Nicole Ratner siūlo susirasti įtraukiančią veiklą, kuri atitrauktų tavo dėmesį nuo nerimo. „Pavyzdžiui, aš esu kairiarankė, todėl prasidėjus bet kokiai turbulencijai, išsitraukiu popieriaus lapą ir priešinga ranka vėl ir vėl rašau savo vardą. Tai padeda išlaikyti smegenis aštrias ir sutelkti dėmesį į tai, kas yra priešais mane, kad atitrauktų mano dėmesį nuo baimės.“
Aš pastebėjau, jog man kylant ir leidžiantis lėktuvu nėra didelės baimės, daug didesnė baimė yra turbulencijai. Tad kai lėktuvas pasiekia reikiama aukštį aš įsijungiu arba podcastą arba pradedu skaityti knygą.
11. Skrydžio metu praktikuoju kvėpavimo technikas
Įžeminimas man padeda sutelkti dėmesį į aplinką.
Pavyzdžiui, ką girdžiu aplink save? Leiski pajusti savo kojų pirštus batuose, rankas ant kelnių. Ką aš užuodžiu? Ar jaučiu skonį? Ką matau? Kai žmogus sutelkia dėmesį tik į savo pojūčius, tai padeda sumažinti nerimą keliančias mintis ir priverčia jį išlikti dabarties akimirkoje. Rekomenduoju naudoti kvėpavimo technikas nerimui mažinti, pavyzdžiui, kvėpavimą per kairę nosies šnervę, kuri suaktyviną mano parasimpatinę nervų sistemą. Dešinę nosies šnervę užspaudžiu ir įkvepiu tik per kairę ir išleidžiu orą per burną. Ir taip kartoju 20 kartų.
12. Keliauki ne viena
Jei ketini įveikti savo baimę pasikliaukite, kad skrydžio metu su tavimi keliaus patikimas kelionės draugas. Būki sąžininga dėl savo baimių ir pasidalyki tuo, kas, tavo manymu, gali tau padėti, jei pradėsi jausti baimę.
13. Atsiriboki nuo savo minčių
Pavyzdžiui, pasiimki namų raktus ir kiekvieną nerimą keliančią mintį priskirki konkrečiam raktui ant raktų pakabuko. Kiekvieną kartą, kai naudoji tą raktą, pripažinki, kad gali nešiotis mintį, nuolat apie ją negalvodama ir neleisdama jai kontroliuoti tavo veiksmų.
14. Apsikabinki
Ryšys su artimaisiais per prisilietimus teikia begalę privalumų. Be kita ko, jis išskiria oksitociną (meilės hormoną), mažina kraujospūdį ir net mažina skausmą. Tad jausdama baimę apsikabinki lėktuve esančius savo vaikus ar vyrą, draugę. Jeigu keliauji viena – save.
15. 333 taisyklė
333 taisyklė yra veiksminga dėmesio atitraukimo technika. Apsižvalgyki lėktuve aplink save ir įvardyki tris dalykus, kuriuos matai, tris garsus, kuriuos girdi, ir pajudinki arba palieski tris daiktus, kuriuos gali paimti į rankas. Oficialių tyrimų, susijusių su 333 taisykle, nėra atlikta, tačiau manoma, kad tai veiksminga priemonė, padedanti atitraukti mintis nuo nerimo.
Surenkite trumpą kalbos pamoką Duolingo, paskaitykite eilėraštį, padainuokite dainą, mintyse perskaitykite pirkinių sąrašą, kartokite teigiamą teiginį (pvz., esu saugus, esu mylimas, pasaulis yra draugiška vieta), giliai įkvėpkite ir suskaičiuokite iki 9, tada iki 24, bet kas, išskyrus 10, yra pernelyg nuspėjama.
16. Rašyki
Rašymas padeda atsikratyti neigiamų minčių ir emocijų.
Šis metodas gali būti tau ilgalaikis terapinis sprendimas su tavo baimėmis, arba gali būti ir greitas – tiesiog parašyki dvi ar tris eilutes, leiskite savo rūpesčiui ilsėtis puslapyje ir pažiūrėki, kas nutiks per kelias minutes.
17. TU ESI NE VIENA.
Sertifikuota
Miego Agentė
Ieva